Aktualności

GOLONKA PEKLOWANA POWRACA NA NASZE STOŁY

Dodano: 2017-06-19 08:20

„Golonka peklowana” to w Polsce bardzo ceniony wyrób o wielowiekowej tradycji. Do niedawna była wyrobem, który tradycyjnie gościł na stołach kuchni polskiej. Ciężko było znaleźć zakład mięsny na Śląsku czy Wielkopolsce, który by nie miał w swojej ofercie takiego produktu.

Niestety zgodnie z załącznikiem II Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 1333/2008 z 16.12.2008r. w sprawie dodatków do żywności, nie było możliwości używania azotynów do peklowania surowych wyrobów mięsnych.  Przyczyną zakazu sprzedaży takich wyrobów jest fakt, iż w procesie peklowania, stosowane są przyprawy i surowce zawierające pewne ilości azotynów i azotanów. Mimo, iż Polska w 2014 r. otrzymała derogację na stosowanie azotynów do trzech surowych wyrobów mięsnych: „kiełbasy surowej metki” , „tatara wołowego” („dania tatarskiego”) oraz „kiełbasy surowej białej”, to nie znalazła się wśród nich „golonka peklowana”. Komisja tłumaczyła ten fakt tym, iż ze strony polskiej nie przedłożono wówczas żadnego wniosku dotyczącego stosowania azotynów w golonce peklowanej.

W marcu 2016r. Polska złożyła wniosek o zezwolenie na stosowanie azotynów (E 249–250) jako substancji konserwujących w „golonce peklowanej”. Argumentowano, iż „golonka peklowana” jest tradycyjnym polskim surowym wyrobem mięsnym, w którym azotyny, wykorzystuje się nie tylko jako środek konserwujący, ale też jako środek peklujący służący do otrzymania pożądanego koloru, smaku i konsystencji zgodnych z oczekiwaniami konsumentów. Oczywiście konsument powinien zostać poinformowany o konieczności poddania golonki obróbce cieplnej przed spożyciem.

Standardowo w zakresie zmian w przepisach prawnych, mogących mieć wpływ na zdrowie konsumenta, Komisja zasięga opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.  Zasadniczo jednak zezwala się na stosowanie azotynów w produktach mięsnych, przy czym ich stosowanie w surowych wyrobach mięsnych jest ograniczone do pewnych tradycyjnych wyrobów. Dlatego w odniesieniu do tradycyjnie peklowanych produktów mięsnych określono przepisy szczegółowe. Wniosek o rozszerzenie zastosowania azotynów ograniczył się do konkretnego tradycyjnie stosowanego surowego wyrobu mięsnego – golonki peklowanej.  Rozszerzenie więc nie będzie miało znaczącego wpływu na narażenie na azotyny. W związku z tym uznano, iż zasięgnięcie opinii Urzędu nie jest konieczne, gdyż aktualizacja stosowania dodatków w tym zakresie nie ma wpływu na zdrowie człowieka.

18 maja bieżącego roku zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Rozporządzenie Komisji (UE) 2017/839 z dn.17.05.2017r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia 1333/2008 w odniesieniu do stosowania azotynów (E 249–250) w „golonce peklowanej”.

Nowe regulacje dopuszczają stosowanie azotynów na takim samym poziomie jak do pozostałych surowych wyrobów mięsnych, czyli 150 mg/kg wyrobu. Jest to maksymalna ilość, jaką można dodać w trakcie produkcji, wyrażona jako NaNO2 lub NaNO3.

Przepis wchodzi w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu rozporządzenia. Tym samym letni sezon możemy powitać grillowaną „golonką peklowaną”.